Skip to main content

Ewangelizacja poprzez sztukę na trwałe wpisała się w działalność Sekretariatu Bożego Miłosierdzia. Warto chociażby przypomnieć misterium „Przechodząc przez Dolinę Płaczu” oraz „Pytaj o Polskę. Program literacko-muzyczny inspirowany postacią bł. kard. Stefana Wyszyńskiego”. Tym razem na zaproszenie Sekretariatu Bożego Miłosierdzia w Dolinie Miłosierdzia zaprezentował się Teatr EXIT z koncertem „Pieśń nad pieśniami”. Teatr powstał w 2016 roku jako inicjatywa Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół – „KLIKA”. Jest to przestrzeń w której spotykają się dwa światy – osoby niepełnosprawne, cierpiące na rozmaite choroby fizyczne i umysłowe oraz artyści o uznanym dorobku. Te pozornie odległe światy łączy wspólna pasja – teatr i muzyka.

To było absolutnie niezwykłe doświadczenie. Jakby docieranie do jądra miłości, patrzenie na nią po zdjęciu wszystkich „światowych” filtrów – sztucznej atrakcyjności, wybujałego erotyzmu i pustych, emocjonalnych gier. Docieranie do całkiem nieznanych obszarów – uczuć czystych i ich obrazu bez krzywego zwierciadła. Wszystko to wydarzyło się w trakcie realizacji naszego spektaklu „Pieśń nad pieśniami”, który zainaugurował czwarty rok naszej działalności” – tak o przedstawieniu wypowiedział się sam reżyser i autor scenariusza, Maciej Sikorski.

O autentyczności tych słów mogli przekonać się licznie zgromadzeni wierni 12 listopada 2023 roku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Wystarczyło kilka kadrów, prostych gestów, by na nowo uwierzyć, że żyje się tylko po to, by być kochanym przez Tego, który jest Miłością. Do uczestnictwa w finałowej pieśni zostali zaproszeni uczestnicy koncertu. „Szczęśliwy jest mąż, którego Ty, Boże, karcisz i w nauce swojej zaprawiasz” – słowa Psalmu stały się niematerialną pamiątką, którą uczestnicy koncertu zabrali ze sobą do domu.