Helena Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 roku w Głogowcu k/Łodzi. Dwa dni później została ochrzczona w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Kazimierza w Świnicach Warckich (diecezja włocławska). Kiedy miała siedem lat, po raz pierwszy usłyszała w duszy głos wzywający do doskonalszego życia. Jako czternastoletnia dziewczynka opuściła dom rodzinny, by na służbie u zamożnych rodzin w Aleksandrowie, Łodzi i Ostrówku zarobić na własne utrzymanie i pomóc rodzicom. W lipcu 1924 roku przyjechała do Warszawy i zgłosiła się do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Żytniej. Musiała jednak jeszcze przez rok postać w świecie, aby odłożyć pieniądze na wyprawę.
W zakonie przeżyła 13 lat. Chrystus uczynił siostrę Faustynę odpowiedzialną za szerzenie kultu Jego Miłosierdzia. W kolejnych objawieniach przedstawił jej istotę oraz nowe formy kultu Bożego Miłosierdzia – obraz Jezusa Miłosiernego, Święto Miłosierdzia, koronka do Bożego Miłosierdzia, Godzina Miłosierdzia. W 1936 roku stan zdrowia siostry Faustyny pogorszył się. Stwierdzono u niej zaawansowaną gruźlicę. W 1938 roku ksiądz Michał Sopoćko udzielił jej w szpitalu sakramentu chorych. Wtedy też przekazała mu wskazówki odnośnie kontynuowania misji szerzenia kultu Bożego Miłosierdzia. Po długich cierpieniach, które znosiła bardzo cierpliwie, zmarła w wieku 33 lat, 5 października 1938 roku jej ciało pochowano na cmentarzu zakonnym w Krakowie-Łagiewnikach. Siostra Faustyna została beatyfikowana 18 kwietnia 1993 roku, a 30 kwietnia 2000 roku ogłoszona świętą. Uroczystość kanonizacji przypadła w II Niedzielę Wielkanocną, którą Jan Paweł II ustanowił wtedy świętem Miłosierdzia Bożego.
TVP3 Łódź przy współpracy z ks. dr Mariuszem Marszałkiem SAC zrealizowała film dokumentalny poświęcony kontynuatorkom misji s. Faustyny, które zaangażowały się w dzieło tworzenia nowej wspólnoty, której celem miało być głoszenie prawdy o Bożym Miłosierdziu.
https://vod.tvp.pl/filmy-dokumentalne,163/kobiety-boga,304450