Skip to main content

W dniach 2-4 października 2023 roku w Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie odbyło się triduum zatytułowane „Kadry z życia Faustyny”. Inicjatywa miała na celu duchowe przygotowanie wiernych do obchodów wspomnienia liturgicznego św. Faustyny Kowalskiej oraz przybliżenia jej rysu duchowego. Pierwszego dnia ks. Mariusz Marszałek SAC wskazał, jaką bolesną drogę oczyszczania obrazu Boga musiała przejść Sekretarka Bożego Miłosierdzia, by ostatecznie otworzyć swoje serce na prawdę o Bożym Miłosierdziu. Najwyraźniej widać to w jej sposobie przeżywania posłuszeństwa zakonnego, a mianowicie w przejściu od skrupulantyzmu do wewnętrznej wolności. Drugiego dnia triduum prowadzący przedstawił wad i słabości polskiej mistyczki, o których sama wspomina „między wierszami” w „Dzienniczku”. Wczytując się w jej zapiski duchowe można dostrzec subtelne przejawy pychy oraz przywiązania do stworzeń. We środę ks. Piotr Marek SAC przypomniał o tym, że św. Wincenty Pallotti oraz św. Faustyna Kowalska to  święci, którzy mieli świadomość potrzeby ustanowienia w Kościele Święta Miłosierdzia. 

Uwieńczeniem triduum były uroczyste obchody wspomnienia liturgicznego św. Faustyny Kowalskiej. W kazaniu ks. Mariusz Marszałek SAC zachęcił do spojrzenia na nią jako na Oblubienicę Jezusa Eucharystycznego. Kaznodzieja podkreślił, iż to żywa i osobista więź z Jezusem ukrytym w Chlebie Eucharystycznym zaprowadziła ją na wyżyny świętości. Następnie zostawił słuchaczy z kilkoma pytaniami, które mogą posłużyć do rachunku sumienia z wiary w żywą obecność Jezusa w Eucharystii.

Po każdej Mszy św. wierni mieli możliwość oddać cześć relikwiom św. Faustyny Kowalskiej. Poza tym o godz. 19:00 w sali konferencyjnej odbyła się projekcja filmu „Miłość i Miłosierdzie”, w której uczestniczyła młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Leczenia Uzależnień w Częstochowie. Na koniec młodzi uczestnicy spotkania podzieli się swoimi wrażeniami z filmu oraz swoim rozumieniem wiary w prawdę o Bożym Miłosierdziu.

Zarówno Triduum przed wspomnieniem liturgicznym św. Faustyny Kowalskiej oraz obchody rocznicy jej narodzin dla nieba zostały zrealizowane przez członków Sekretariat Bożego Miłosierdzia. Inicjatywa była możliwa do zrealizowania dzięki otwartości kustosza Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Częstochowie, ks. Tadeusza Beściaka SAC.